למה לבחור בחוסן לעובדים?

אנחנו קבוצת עובדים שהקמנו את 'חוסן לעובדים'. רוב חברי הקבוצה מילאו תפקידים מרכזיים ומגוונים בוועדי עובדים שונים, וכולנו התאכזבנו ולמדנו על בשרנו את החולשה, הריפיוןה ואוזלת היד של אירגוני העובדים הקיימים כיום בישראל.

כמנהיגי עובדים אנחנו מודעים היטב לבעיות העובדים ולעובדה שאירגוני העובדים הקיימים לא נותנים מענה ולא מתייחסים בכלל לבעיות הקיימות בשטח. מסיבה זו החלטנו להתאגד ולהקים משהו חדש, שונה, נחוש ואמיתי, אשר שם את העובדים ורווחתם במרכז העשייה וזאת במעשים ולא בדיבורים. אנחנו כאן כדי לתת שירות ולייצג בנאמנות ובמסירות את העובדים על הצד הטוב ביותר, תוך דאגה לאינטרסים שלהם ולא של אף לא אחד אחר.

אנו גאים שבראש הארגון עומד אלון חסן. אלון הוא אחד ממנהיגי העובדים הטובים, החזקים והלא פוחדים מאף לא אחד, שהיו אי פעם במדינת ישראל. לחברי ההנהלה שעומדים לצידו של אלון יש ניסיון מצטבר של שנים רבות בהנהגת עובדים ובהובלת מאבקים קשים למען עובדים ואת כל הניסיון הזה אני מעמידים לרשות העובדים.

 

למה להתאגד?

התארגנות עובדים היא הדרך הטובה ביותר לשיפור תנאי ההעסקה במקומות העבודה. הועד שבמקום העבודה יכול לנהל מו"מ להסכם קיבוצי שיעגן את תנאי העבודה ואילו הארגון נותן ליווי מקצועי, הגנה משפטית וזכות לשביתה. הארגון גם מפקח על קיום כל ההסכמים ועל שמירת זכויות העובד המוקנות ע"פ חוק. התאגדות עובדים קובעת סדר חדש במקומות העבודה, מעניקה לעובדים כוח ומאפשרת להם להשמיע את קולם, כדי להגן על זכויותיהם ולהשפיע על עתידם.

אל תפחדו – תתאגדו כי כוחנו באחדותנו

מהי זכות השביתה וההתארגנות?

לכל עובד בישראל עומדת זכות התארגנות, אמנם על השביתה יכול להכריז רק ארגון עובדים, בתנאי שזה לא בניגוד להסכמים קודמים בין ארגון העובדים למעסיק.

אם בארגון העובדים במקום עבודה חברים יותר משליש של כל העובדים, ארגון כזה נחשב לארגון יציג, בתנאי שאין ארגון עובדים נוסף באותו מקום עבודה שיש בו יותר חברים, כי רק בכל מקום עבודה יכול להיות רק ארגון עובדים יציג אחד. קבוצת עובדים אותה מייצג ארגון עובדים נקראת "יחידת מיקוח" ובדרך כלל היא תכלול את כל העובדים של אותו מעסיק, אך לעתים במצבים מיוחדים ועל ידי בין הדין לעבודה או בהסכמת המעסיק, ניתן להגדיר יחידות מיקוח שלא כוללות את כל העובדים של אותו מעסיק. לדוגמא: "עובדי הסגל הזוטר של האוניברסיטה".

בהסכמים קיבוציים רבים תמצאו סעיף שנקרא "שקט תעשייתי" והוא הקובע באילו מצבים יוכל הארגון לקיים שביתה, כשההסכם בתוקף. עם זאת, יש לזכור ששביתה מוגנת בחוק מחייבת לפני הכל הכרזה על סכסוך עבודה בהתראה של 15 ימים מראש לפחות. את ההכרזה על סכסוכי עבודה יש למסור בכתב למעסיק ולממונה על יחסי העבודה, גוף ממשלתי שלוקח על עצמו את התפקיד לגשר בין המעסיק לארגון העובדים.

העובדים וארגון העובדים ששובתים שביתה מוגנת, מוגנים בהגנות הבאות:

 • לא ניתן לתבוע את העובדים על הנזק מהשביתה שנגרם למעסיק או ללקוחות של אותו מעסיק
 • לא ניתן לפטר את העובדים השובתים או להפלות אותם לרעה, גם אחרי שחזרו לעבודה
 • למעסיק אסור להחליף את העובדים השובתים בעובדי כוח אדם או עובדים שאינם חלק מהחברה
 • לשכת התעסוקה אינה יכולה להכריח מובטל ללכת לעבוד במקום עבודה שובת ולהתנות בכך את קבלת דמי ההבטלה
 • רק בית הדין לענייני עבודה מוסמך לקבוע אם השביתה אינה מוגנת. המעסיק לא יכול לקבוע זאת.

עם זאת, בזמן השביתה המעסיק לא חייב לשלם שכר לעובדים השובתים, אך פעמים רבות נחתמים הסכמים בסיום השביתה באמצעותם מתחייבים העובדים להשלים את העבודה שהחסירו ולקבל עליה שכר מלא.

הערות חשובות שיש לקחת בחשבון:

 • העובדים השובתים יכולים להיות נוכחים במקום עבודתם, וכך גם נציגי ארגון העובדים היציג.
 • העובדים יכולים לאכוף את השביתה ולדרוש מאחרים להצטרף אליהם באמצעות הסברה בעל פה ובכתב בלבד, באמצעים לא אלימים.

הסכמים קיבוציים ותנאי עבודה

הסכם קיבוצי הוא הסכם שנערך בין ארגון עובדים לבין מעביד או ארגון מעבידים. בדרך כלל הסכמים קיבוציים מתייחסים למספר היבטיחם הקשורים לעולם התעסוקה ומסדירים את הזכויות והחובות של העובדים בענף מסוים והרבה פעמים הסכם כזה הוא תוצר של משא ומתן בין הצדדים. לאחר שהגיעו להסכמה לגבי כל נושא ונושא בהסכם, הוא הופך להיות בעל תוקף המחייב גם את המעסיקים וגם את כל העובדים של אותם מעסיקים, אפילו אם הם לא חברים בארגון העובדים.

שכר

סעיף זה בהסכם קיבוצי קובע את גובה השכר המינימלי לכל תפקיד במקום העבודה. מדובר בסעיף החשוב ביותר בהסכם הקיבוצי. בנוסף לדרגות שכר, ההסכם הקיבוצי יכול לכלול תוספות אחרות לשכר: וותק, השכלה, גמול השתלמות וכד'.

מידע נוסף לגבי שכר המינימום ניתן לקבל גם כאן [לינק לסעיף "שכר מינימום" בזכויות]

בטחון תעסוקתי

יציבות תעסוקתית – נושא מרכזי נוסף של הסכמים קיבוציים והוא מתייחס גם לפיטורים וזמני עבודה: מחויבות של המעסיק ושל העובדים לאחוזי משרה, שעות העבודה וחודשי התעסוקה, למשל במוסדות לימוד. סעיף זה קובע גם את הסדר בהליכי הפיטורים במקום העבודה: שימוע, אפשרות להעניק לעובד תקופת שיפור, התחשבות בוותק וכד' במקרים בהם מדובר בפיטורים על רקע מקצועי. אם מדובר בפיטורים על רקע כלכלי, למשל, צמצום, ניתן לקבוע מנגנוני התייעצות עם עובדים או אפילו צעדי שביתה שהעובדים יוכלו לנקוט בעקבות המצב.

זכרו, הזכות לשימוע לפני פיטורים ולייצוג במהלך השימוע שמורות לכל עובד. למידע נוסף מוזמנים ליצור קשר איתנו.

זכויות סוציאליות

ההסכם הקיבוצי מאגד בתוכו גם את הזכויות הסוציאליות, כגון ימי מחלה, ימי הצהרה, ימי בחירה, ימי החופשה השנתית, דמי הבראה, פנסיה והטבות נוספות. כל עובד זכאי לזכויות סוציאליות מינימליות, אך ההסכם הקיבוצי מאפשר לשפר את הזכויות האלה ולהשיג זכויות נוספות מיטיבות עם העובדים.

זכויות מגדריות בעבודה

על הסכם קיבוצי נדרש להיות רגיש מגדרית. לקבוצת זכויות זו שייכות זכויות בהריון או טיפולי פוריות, אכיפת תקנון למניעת הטרדות ואכיפת שוויון מגדרי (פערי שכר ועוד) בעבודה.

הטבות נוספות

בהתאם לטיב מקום העבודה, ייתכן ויצוינו בהסכם הקיבוצי הטבות נוספות: תוספת ביגוד, מתנות לחגים, תלושי מזון מסובסדים, שיפור תנאים פיזיים ומתן אפשרויות קידום לעובדים כגון יציאה ללימודים ועוד.

יחסי העבודה

סעיף שקובע את מערכת היחסים בין המעסיק לארגון העובדים ויוצר מתווה לפעילות משותפת לטובת העסק והעובדים.

התאגדות העובדים – שלב אחרי שלב

כדי להקים התאגדות העובדים במקום עבודה, צריך לפעול לפי סדר השלבים המפורטים להלן:

 • פניה לארגון עובדים קיים: יצירת קשר ראשוני ובחינת הצרכים
 • הקמת ועד פעולה ראשוני שמשימתו העיקרית היא לצרף עובדים להתארגנות
 • בחירות לוועד שייצג את העובדים במו"מ מול המעסיק.
 • גיבוש מסמך דרישות לניהול מו"מ להסכם קיבוצי
מהם תפקידי ועד עובדים אחרי החתימה על הסכם קיבוצי?

לאחר חתימה על ההסכם, לוועד העובדים יש לא מעט משימות ומטלות:

 • להיות אחראים על אכיפת ההסכם ויחסי העבודה החדשים במקום העבודה
 • לתת מענה לפניות העובדים בנוגע לתנאי עבודה ורווחה
 • לייצג את העובדים בהחלטות המשפיעות על מקום העבודה
 • להיות עם יד על הדופק ולזהות בעיות בשלב מוקדם ובמקרה הצורך להיערך למו"מ לקראת הסכם קיבוצי נוסף, לאחר שתוקף ההסכם הנוכחי יפוג.
למי פונה עובד/ת שמועסקים במקום לא מאוגד?

נשמח להעניק מענה בכל שאלה, תהיה או בעיה. 

ניתן לפנות למייל  info@hosenlaovdim.co.il 

האם אתם מחפשים מתנדבים/ות?

נשמח לשלב בשורותינו אנשים שרוצים להשפיע. אם שינוי המציאות החברתית והכלכלית במדינה שלנו חשוב לכם, הצטרפו למערך המתנדבים שלנו. אנחנו מציעים סוגי התנדבות שונים: ליווי ארגוני, ליווי משפטי, ליווי בשטח ועוד.

במסגרת הפעילות שלהם המתנדבים מעניקים סיוע ותמיכה לתהליכי גיבוש התארגנות במקומות עבודה שונים. כמו כן, הם עוסקים בייעוץ והסברה.

למידע נוסף לגבי ההצטרפות למערך המתנדבים שלנו ניתן לפנות למייל  info@hosenlaovdim.co.il